. - strona nieoficjalna

Strona klubowa

Kalendarium

29

03-2024

piątek

30

03-2024

sobota

31

03-2024

niedziela

01

04-2024

pon.

02

04-2024

wtorek

03

04-2024

środa

04

04-2024

czwartek

Logowanie

Aktualności

Podsumowanie Kursokonferencji w Tarnowie - 23 lutego 2014r.

  • autor: mf, 2014-02-24 08:43

Pierwszym wykładowcą był p. Jacek Walczyński - członek Zarządu KS PZPN. Jego temat to: "Budowanie wizerunku i pewności siebie". Podkreślił wielką wagę tych wszystkich drobiazgów, na których buduje się wizerunek sędziego i trójki sędziowskiej, a także przekonywał, że pewność siebie można sobie wypracować. Szczegółów nie będę przytaczał, gdyż jak się okazuje nasze Kolegium podąża za najnowszymi trendami szkoleniowymi i ta tematyka była poruszana
w Brzesku na drugim zebraniu plenarnym w jesieni 2013r.

Drugi wykład dotyczył stosowania korzyści, a jego prelegentem był obserwator szczebla centralnego, nasz serdeczny kolega - Marek Brańka z Wadowic. Miło nam przypomnieć, że kolega Brańka od niedawna pełni funkcję Sekretarza Zarządu w Kolegium Sędziów MZPN. Najnowsze wydanie Przepisów w kontekście stosowania korzyści nie wprowadza przełomowych zmian, lecz chodziło bardziej o utrwalenie głównej idei korzyści - to ma być bonus dla drużyny poszkodowanej, a nie sztuczne utrzymywanie ciągłości gry! Dodatkowo szereg obserwatorów podkreślało częsty błąd jaki sędziowie popełniają - niewłaściwa sygnalizacja korzyści lub jej brak. Oprócz uniesionych w górę ramion powinno się używać głosu "graj", "korzyść" - podpowiadamy wtedy zawodnikom i kibicom o naszej decyzji, którzy nie zawsze w tempie zobaczą nasze ramiona. Jak w każdym wymiarze sędziowania dodatkowymi cechami sędziego stosującego korzyść muszą być zdrowy rozsądek i ... szczęście.

Kolejny pokaz był autorem sędziego szczebla centralnego - Grzegorza Jabłońskiego z Krakowa. "Pokaz" dlatego, że zobaczyliśmy naprawdę kilka dobrych klipów obrazujących zmiany
w Przepisach w odniesieniu głównie do Art. 11 i 12. Spalony oraz zagranie piłki ręką nabrały nowego brzmienia i jak pokazały pierwsze kolejki Ekstraklasy, nawet tam nie uchroniono się od złych interpretacji... Kolega Grzegorz wyczerpująco wyjaśnił nam sens nowo wprowadzonych definicji i myślę, że każdy sędzia w TOZPN wdrażając te zmiany na boisku będzie miał wykładnię z pierwszej ręki...

Kolejnym mówcą był Przewodniczący Kolegium Sędziów Małopolskiego ZPN p. Andrzej Sękowski. Najważniejsze informacje z jego wystąpienia:
1. Złożono wniosek do PZPN o likwidację licencji sędziowskich.
2. Program mentorski jest drugim pod względem wielkości w Polsce, lecz nadal nie wykorzystano w pełni funduszy i możliwości jakie posiada Małopolska.
3. Prezes podał kilka  szczegółów o wymianie sędziowskiej Polsko - Słowackiej. Nasza sędzina już skorzystała z tej wymiany będąc na kursie szkoleniowym na Słowacji. Dodatkowo polscy sędziowie będą każdorazowo delegowaniu na turnieje międzynarodowe na Słowacji, jeśli tylko Polska drużyna weźmie w nich udział, szczególnie w kategoriach U-16, U-18, -U19. Oprócz tego dojdzie do wymiany sędziów na poziomie 3 ligi na trzech meczach w rundzie wiosennej.
4. Okręg tarnowski posiada wielu sędziów, którym można przyznać tytuły sędziego zasłużonego oraz honorowego PZPN. Zlecono analizę tej sytuacji.
5. Najbardziej chyba krzywdząca decyzja władz PZPN. Małopolsce nie zaakceptowano jednego z dwóch kandydatów do szczebla centralnego z powodu wieku. Jednym z nich, po raz drugi został Dawid Pająk z Wadowic, a drugim nie został kol. Michał Fudala z Brzeska. Argument Zarządu KS PZPN - za stary... Wielka szkoda, tym bardziej, że to sędzia z naszego Podokręgu i po raz kolejny zajął czołowe miejsce w rankingu 3-ligowców - drugie. Tuż za Michałem uplasował się Tomasz Kita. Jak widać forma brzeskich sędziów jest wysoka i oby tak dalej w rundzie rewanżowej.

Ostatnim wykładowcą był p. Grzegorz Gotfryd - przedstawiciel Wydziału Gier i Dyscypliny TOZPN. Najważniejsze zalecenia z tego wystąpienia:
- należy sprawdzać licencje trenerskie oraz tożsamość trenerów w przypadku niewyraźnych zdjęć na dokumentach licencyjnych. Dodatkowo należy potwierdzić fizyczną obecność trenera na całych zawodach w strefie technicznej.
- sprawdzać dokładnie dane zawodników wpisanych do sprawozdania z listą zgłoszeniową Extranet,
- jeśli sprawdzamy tożsamość na podstawie kart Extranet - musimy sprawdzić zgodność jej numeru z danymi na liście zgłoszeniowej Extranet,
- kierownicy drużyn klasy A i Okręgowej zostali pouczeni o przynoszeniu tylko tych kart zdrowia zawodników, którzy są wpisani w danym dniu do sprawozdania - egzekwujcie to od kierowników,
- legitymacja szkolna jest dokumentem potwierdzającym tożsamość, a nie prawo do zniżek na PKS lub PKP. Jeśli zdjęcie i dane osobowe są czytelne, nie zwracamy uwagi, czy posiada z tyłu ważną, okrągłą pieczęć - w razie wątpliwości możemy zażądać drugiego dokumentu ze zdjęciem,
- pomoc medyczna - jeśli jest pieczątka - dbamy o czytelny podpis, jeśli osoba przedstawia nam swoje uprawnienia w postaci zaświadczenia o kursie, studiach itp. wpisujemy numer dokumentu uprawniającego do wykonywania czynności medycznych lub nr dowodu osobistego oraz imię i nazwisko. Dbamy także o to, aby ta osoba była w gotowości przez całe zawody oraz posiadała podstawowe wyposażenie.

 

 

 


  • Komentarzy [0]
  • czytano: [1141]
 

Musisz się zalogować, aby dodawać komentarze.

Najbliższa kolejka

Najbliższa kolejka 1

Reklama

Najbliższe spotkanie

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

Najnowsza galeria

Nowa galeria
Ładowanie...

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 2 gości

dzisiaj: 45, wczoraj: 56
ogółem: 1 995 593

statystyki szczegółowe